Türkiye satın alım gücünde bir tık geriledi

Haberler iktisat Türkiye satınalma gücü liginde bir sıra geriledi
Türkiye satınalma gücü liginde bir sıra geriledi
Türkiye’nin SGP değerine gore fert başına GSYH endeksi 2018 yılı için 64 olarak belirlendi. Buna nazaran Türkiye listede 30. Sırada yer ediniyor. Fert başına GSYH endeksi en yüksek ülke 261 ile Lüksemburg, en düşük ülkeler ise 31 ile Arnavutluk ve Bosna-Hersek oldu.
Türkiye satınalma gücü liginde bir sıra geriledi
Paylaş Tweetle Paylaş E-Bülten A+ A-
13 Aralık 2019
Türkiye’nin, Satınalma Gücü Paritesi (SGP) değerine nazaran birey başına gayrisafi yurt içi özgüıla (GSYH) endeks kıymeti, geçen yıl için 64 olarak tespit edildi.

Türkiye İstatistik Kurumu, 2018 yılına ilişkin “Satınalma Gücü Paritesi” verilerini açıkladı.

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi tarafınca duyuru edilen SGP’ye bakılırsa, birey başına GSYH endeks kıymeti, 28 Avrupa Birliği (AB) ülkesi için ortalama 100 birim iken, Türkiye için 64 birim oldu ve AB ortalamasının yüzde 36 altında kaldı.

Karşılaştırmalarda, 28 AB üyesi ülke, 3 Avrupa serbest ticaret Birliği ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç), 5 aday ülke (Türkiye, şimal Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Arnavutluk) ve 1 potansiyel aday ülke (Bosna-Hersek) ele alındı.

Söz mevzusu 37 ülke içinde SGP’ye gore fert başına GSYH endeksi en yüksek ülke 261 ile Lüksemburg, en düşük ülkeler ise 31 ile Arnavutluk ve Bosna-Hersek olarak dikkati çekti. Kişi başına GSYH endeksinde Lüksemburg AB averajının yüzde 161 üzerinde, Arnavutluk ve Bosna-Hersek yüzde 69 altında değere sahip oldu.

Türkiye’nin fiili bireysel tüketim düzeyi 67 oldu
fert başına fiili bireysel tüketim düzeyi 28 AB ülkesi ortalaması 100 iken, Türkiye için 67 oldu ve AB ortalamasının yüzde 33 altında kaldı. Karşılaştırmalarda yer edinen 37 ülke içinde kişi başına fiili bireysel tüketim kıymeti en yüksek ülke 134 ile Lüksemburg, en düşük ülke ise 39 ile Arnavutluk olarak kayıtlara geçti.

Ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin karşılaştırılmasında kişi başına GSYH temel alınırken, tüketicilerin göreli refah düzeylerinin karşılaştırılmasında fert başına fiili bireysel tüketim endeksleri daha uygun bir gösterge olarak kabul ediliyor. Fiili bireysel tüketim, tüketicilerin satın aldığı mal ve hizmetlere ek olarak devlet yada kar amacı olmayan kuruluşlar tarafınca sağlanan eğitim, sağlık gibi hizmetleri de kapsıyor.

Türkiye’nin fiili bireysel tüketime ilişkin fiyat düzeyi endeksi, 2018 yılı neticelarına gore 38 olarak belirlendi. Bu kıymet, AB ülkeleri genelinde 100 euro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepetinin Türkiye’de 38 euro karşılığı Türk lirası ile satın alınabileceğini gösteriyor.

Bir sıra geriledi
2017 yılına ilişkin Satınalma Gücü Paritesi’ne bakılırsa, 28 Avrupa Birliği ülkesi için averaj 100 birim iken, Türkiye için 67 birim olmuş ve AB averajının yüzde 33 altında kalmıştı.

2017 verilerine bakılırsa Türkiye, satın alma gücünde 37 Avrupa ülkesi içinde 29. Sırada yer alıyordu.

Türkiye’nin fiili bireysel tüketimde son sırada

Fiyat düzeyi endeksi, ülkelerin ulusal para birimlerinin karşılaştırmalı olarak döviz kuruna bakılırsa alım enerjisinin göstergesidir. Bir ülkenin fiyat düzeyi endeksi, 100’den büyük ise bu ülke karşılaştırıldığı ülke grubu averajına nazaran “pahalı”, 100’den minik ise bu ülke karşılaştırıldığı ülke grubu averajına gore “ucuz” olarak anlatılır.

Türkiye’nin fiili bireysel tüketime ilişkin fiyat düzeyi endeksi, 2018 yılı neticelarına bakılırsa 38 oldu. Bu kıymet, AB ülkeleri genelinde 100 Euro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepetinin Türkiye’de 38 Euro karşılığı Türk Lirası ile satın alınabileceğini gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir